104 РІЧНИЦЯ БОЮ ПІД КРУТАМИ

29 січня 2022 р. 104 річниця бою під Крутами – подія, яка набула для українського народу символічного значення. Подвиг студентів-крутян став символом любові до Батьківщини,  символом героїзму та самопожертви молодого покоління українців у боротьбі за незалежність. З цієї нагоди  у Фаховому коледжі НФаУ протягом тижня  відбувалися тематичні заходи для здобувачів освіти І-ІІ курсів. Студенти мали можливість переглянути відеоматеріали битви під Крутами та обговорити події минулих років на заняттях з історії України. Усім бажаючим було запропоновано переглянути художній фільм «Крути 1918».

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути (між Бахмачем та Ніжином). Українські сили налічували близько 1000 осіб та складалися зі старшин і курсантів 1-ї Київської військової школи ім. Б. Хмельницького, близько 130 студентів першої сотні Студентського куреня та добровольців з Вільного козацтва («Курінь смерті»).

Більшовицькі сили в районі Крут – це близько 6 тис. солдатів та балтійських матросів, безпосередню участь у бою взяли до 3 тис. бійців.

Бій під Крутами закінчився організованим відступом українських частин потягом. Втрати українців, за різними даними, становили від 80 до 100 загиблих. На думку дослідників, загальні втрати ворога могли становити до 1500 убитих і поранених.

Під час бою більшовики взяли в полон сімох поранених студентів, ще 27 студентів потрапили до рук більшовиків, відступаючи в темряві. Їх катували, а потім стратили. Тіла убитих поховав місцевий священик на кладовищі с. Печі. Пізніше їх було з почестями перепоховано на Аскольдовій могилі у Києві.

Завдяки сміливості українських воїнів ворожий наступ більшовиків на Київ був зупинений на кілька днів, коли тривали переговори між Українською Народною Республікою і країнами Четверного союзу. Важливо було, аби на той момент українська столиця перебувала під контролем Центральної Ради. 9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.

  Мужність та відвага учасників тих подій зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників. Вони боролися, щоб ми перемогли.

Print Friendly, PDF & Email