Оповіщення та інформування про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій

Оповіщення – доведення сигналів і повідомлень органів управління цивільного захисту про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій, аварій, катастроф, епідемій, пожеж тощо до центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій та населення (Кодекс цивільного захисту України).

Оповіщення здійснюється за розпорядженням керівника об’єкта відповідальною особою чергової зміни об’єкта з масовим перебуванням людей або іншою особою, визначеною рішенням керівника об’єкта.

Для привернення уваги перед доведенням до населення інформації про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації передається попереджувальний звуковий сигнал «УВАГА ВСІМ».

Доведення попереджувального звукового сигналу «Увага всім» здійснюється за допомогою електросирен та/або в запису гучномовними (сигнально-гучномовними) пристроями і каналами мовлення, тривалістю 3-5 хвилин (Постанова КМУ «Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та організації зв’язку у сфері цивільного захисту»).

Інформацію з питань цивільного захисту становлять відомості про надзвичайні ситуації, що прогнозуються або виникли, з визначенням їх класифікації, меж поширення і наслідків, а також про способи та методи захисту від них (Кодекс цивільного захисту України).

Повідомлення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій готуються ДСНС, місцевими органами виконавчої влади (органами місцевого самоврядування), керівниками підприємств, установ і організацій, де створено систему оповіщення, державною мовою.

Тексти повідомлень розробляються завчасно на всі можливі НС техногенного та природного характеру, вірогідні для відповідної території, і коригуються із урахуванням ситуації та повинні містити інформацію про характер та місце загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації, можливу зону надзвичайної ситуації, заходи безпеки.

Тексти повідомлень записуються на окремих електронних або оптичних носіях інформації та дублюються в паперовому вигляді.

Повідомлення передаються технічними засобами мовлення (мережами радіомовлення, телебачення), тривалістю не менше 5 хвилин, у разі потреби вони повторюються через кожні 10-15 хвилин (Постанова КМУ «Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та організації зв’язку у сфері цивільного захисту»).

СИСТЕМА ОПОВІЩЕННЯ у ФКНФаУ – три коротких дзвоника з перервою 3 секунди протягом 5 хвилин.